Veľkonočné sviatky v Indii
Kostol v Kerale, do ktorého chodí každú nedeľu Robinova rodina - St.George Orthodox Church Cheruvakkal (zdroj FB s rovnomenným názvom)

Iste tušíte, že veľkonočné sviatky v Indii nie sú o šibačke a o vode. Nenájdete tu ani veľkonočnými dekoráciami ozdobené príbytky. Hoci to možno uvidíte na reklamách cestoviek, žiadne vajíčka, ani kuriatka na stoloch počas Veľkej noci nemajú. Veľkonočné obdobie je pre Indov obdobím očisty, detoxu, regenerácie tela, aj duše. Ale hlavne prežívania krížovej cesty a oslavy Ježiša. Robin nám porozprával, aké tradície majú kresťania v dedinke, z ktorej pochádza.

Kedy začínajú veľkonočné oslavy v Indii? Voľno v práci majú od štvrtka do nedele. Pondelok už začínajú pracovať. Hlavným sviatkom je u nich veľkonočná nedeľa. Deťom v Indii pred Veľkou nocou začínajú letné prázdniny, ktoré trvajú do konca mája.

Veľkonočný pôst štandardne začína v indickej Kerale, odkiaľ pochádza Robin Raju,  50 dní pred veľkou nocou. Väčšina Indov v rámci pôstu volí vegetariánsku stravu, mnohí aj vegánsku, tak ako kňazi a predstavitelia cirkvi.

Veľkonočný štvrtok v Indii

Viete si predstaviť, že by ste vstávali v stredu o 2 nadránom?  Pre nás možno nepochopiteľné, ale veľkonočné sviatky začínajú zo stredy na štvrtok. Indovia sa už o 2 hodine ráno, ak sa to dá nazvať ránom, stretávajú na omši, ktorá končí 5.30. Začína modlidbami, pokračuje celým príbehom Ježiša a spevom.  Procesia končí tým, že každý v kostole dostane vypiť horkú vodu (bylinkovú). Je to symbolika toho, že sú s Ježišom, ktorý bol na kríži smädný a dostal len horkú vodu.

Jesť v kostole je asi pre nás tiež dosť nepredstaviteľné. Štvrtok 16.30 prichádza čas na veľkonočnú ryžovú polievku s mungo fazuľkami a nakladaným mangom. Sviatočne si ju všetci vychutnajú v kostole. Postará sa o ňu už tradične sponzor, ktorý sa vždy v dedine, odkiaľ pochádza Robin, nájde.

Vo štvrtok v rámci poslednej večere majú Indovia v Kerale ešte jeden pekný zaužívaný zvyk. Nesú do kostola sviatočný ryžový koláč Vattayappam pre susedov iného vierovyznania. Je to sladký ryžový naparený koláč. 

Veľkonočná nedeľa v Indii

V sobotu ráno o 2 hodine začína omša, kde je cerémónia na počesť Ježišovho vstania z mŕtvych. Končí o 5.30, kedy dostanú Indovia požehnanie a občerstvenie a všetci v kostole si poprajú Veľkú noc. Potom sa odoberú domov.

Veľkonočná nedeľa je typická aj vôňou ryžovej placky Appam, ktorá rozvoniava z každého domu. Slovákovi pripomína skôr palacinku. Pripravuje sa z ryžovej múky a kokosového mlieka. K tomu aromatická korenistá omáčka z kuracieho (alebo kačacieho) mäsa a kokosového mlieka.

Sviatočne obedujú v kruhu rodiny, blízkych, ale aj priateľov,  susedov… Títo sú často aj  iného vierovyznania, nemusia byť kresťania. Robin zvykol na veľkonočný obed napríklad pozývať aj kamaráta hinduistu, aj muslima.  V dedine, odkiaľ pochádza, si všetci navzájom dobre vychádzajú.

Na obed majú vždy 3 druhy mäsa. Nesmie chýbať ryba a hovädzie a potom je na výber bravčové, kuracie, kačacie, alebo jahňacie.

K tomu zeleninové pokrmy. Napr. Sambar, čo je vlastne omáčka zo žltej šošovice so zeleninou.

Ďalšie  jedlo je Thoran, dusená varená zelenina  (repa, fazuľové struky, kapusta). Nie však domäkka, ale dochrumkava dusená, podávaná vždy s nastrúhaným čerstvým kokosom.  Potom napríklad jogurtové kary s ananásom, alebo s mangom. Plus majú ďalšie 2 zeleninové jedlá.  Na záver si doprajú dezert, napr.  puding z ryžových rezancov karamelovej chuti s kešu orieškami a hrozienkami, kokosový puding alebo iné sladkosti.

thoran - indické jedlo
Thoran – indické jedlo

Týmto výdatným sviatočným obedom končí 50 dňový pôst. Je to posledný deň veľkonočného voľna.


Napriek tomu, že India je od Slovenska na míle vzdialená, máme v tieto sviatky dosť spoločného. Minimálne božie chrámy, pôst a dobré jedlo. Každý takýto sviatok, kdekoľvek na svete, by však mal byť, bez rozdielu vierovyznania, slávenia, či neslávenia týchto dní, oslavou ľudskosti, pokory, pomoci a pokoja.

Požehnané veľkonočné sviatky vám praje Robin.

Close Menu